Oplev det dejlige Danmark, den ægte natur, ude hvor vinden tager fat og rusker, og mågerne flyver på opvinden fra klinterne, mens Limfjordens bølger ligner 1000 spejle i solens reflekser. Viben, Gråsælen og Malkekøerne bor i kvarteret og nyder stilheden og roen i deres fredfulde liv.
Vi tilbyder i dag flotte faciliteter med ordnede forhold. Swimmingpool med børnebassin og rushebane. Legeplads med mange redskaber til utallige timers aktivitet for aktive børn.
Der er mange muligheder for aktiviteter. 3 gå- eller løberuter med start fra campingpladsen på henholdsvis 3,6 og 10 km
I 2014 vil den 6 km rute blive officiel Hjertesti.
Fiskeri er muligt direkte fra kysten, eller oplevelser under vandet med dykkerbriller og snorkel.
Windsurfing HOTSPOT kun 3 km fra campingpladsen i bugten ved Trend, som både er til bygynderen og den øvede. Her er altid enten kitesurfere eller windsurfere at finde.
Ertebølle er kendt for sine mange stenalderfund og skrænter med spor fra millioner af år siden. Stenaldercentret er ny opbygget med masser af aktiviteter med mange nye tiltag.